Surse
Tribunalul Sibiu a deschis judecata în cazul medicului Remus Maxim, cercetat pentru trei infracțiuni de luare de mită, după ce a fost trimis în judecată de procurori. Remus Maxim este medic primar în obstetrică-ginecologie la Spitalul Militar Sibiu.
Conform încheierii de cameră preliminară pronunțate în 23 iunie 2026, dosarul poate fi atacat cu contestație în termen de 3 zile de la comunicare. În materialele dosarului, faptele pentru care este acuzat sunt legate de presupuse fapte de mită în contextul activității sale profesionale; autoritățile nu au oferit detalii publice despre circumstanțele exacte.
Un element citat în materialele dosarului este afirmația: „Mi-a spus că la spitalul privat ar fi costat-o 2.000 DE EURO.” Această declarație apare ca parte a argumentelor aduse în cadrul anchetei, evidențiind preocuparea privind posibile practici de plăți informale în relația medic-pacient. La această dată, Tribunalul Sibiu a dispus începerea judecății, iar procesul poate continua cu martori, audieri și alte acte procedurale, în funcție de evoluția dosarului.
Rămânem disponibili pentru detalii ulterioare despre evoluția dosarului, care atrage atenția asupra eticii medicale, transparenței în practicile medicale și supravegherii eventualelor conflicte de interese în cadrul județului Sibiu.

