vineri, iunie 26, 2026
19.1 C
Sibiu

Eduard Florescu: Meci la -8°C, pe gazon s-a resimțit -15°C – incredibil

📷 Sursa imaginii: www.tribuna.ro (via tribuna)

Surse

Mijlocașul Eduard Florescu, desemnat omul meciului de Liga Profesionistă de Fotbal și de deținătorii drepturilor TV, a descris condițiile extreme în care s-a jucat partida FC Hermannstadt – Farul, în data de 18/01/2026. Termometrele au indicat -8°C pe durata meciului, dar Florescu a explicat că la nivelul gazonului, din cauza vântului, s-a resimțit aproximativ -15°C.

Într-un scurt interviu la Digi Sport, jucătorul a spus: „Nu am trăit în viața mea așa ceva. Tremur tot!” Autor al golului sibienilor în remiza 1-1, Florescu a spus că se bucură pentru reușită personală, dar a regretat că echipa nu a obținut toate cele 3 puncte.

Debutant pentru FC Hermannstadt, el a subliniat că a primit încredere rapidă din partea staff-ului, dar a insistat pe dificultatea condițiilor: joc pe gazon înghețat, temperaturi sub -8°C și vânt puternic. Jucătorul a mai atras atenția asupra impactului asupra performanței și confortului sportivilor; echipa se pregătește acum pentru meciul următor cu Dinamo, programat peste aproximativ o săptămână.

Raportarea se bazează pe declarațiile directe ale lui Florescu și pe observații privind temperaturile (–8°C măsurate, –15°C resimțite), plus rezultatul partidei (1-1). Subiectul ridică întrebări legate de siguranța jucătorilor și de deciziile organizatorice privind disputarea meciurilor în condiții climatice extreme.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories